اخبار

توربوشارژر چیست؟
شرح کوتاه: توربوشارژر یکی سیستم اگزوز-محور است که توان خروجی موتور را افزایش می دهد.
توربوشارژر چیست؟

به طور معمول حرکت به سمت پایین پیستون هوا را به درون موتور می کشاند. این هوا با سوخت ترکیب می شود و برای تولید قدرت می سوزاند. با فشار پدال گاز میزان هوایی که وارد می شود افزایش می یابد. در نتیجه افزایش هوای درون موتور باعث بهبود فرآیند سوخت و افزایش قدرت موتور می شود.
در توربو شارژر یک جفت توربین وجود دارد که بر روی یک شفت مشترک نصب شده اند.
یکی از آنها که توربو نامیده می شود به اگزوز منتقل می شود، در حالی که دیگری که کمپرسور نام دارد که به دریچه ورودی متصل است. گازهای خروجی از اگزوز باعث چرخیدن توربین می شود که آن باعث می شود کمپرسور بچرخد. کمپرسور هوا را به داخل موتور هدایت می کند.
هوای بیشتری که وارد موتور می شود همراه با حجم بیشتر سوخت قدرت خروجی موتور را افزایش می دهد.
توربو لگ
برای اینکه توربوشارژر به خوبی کار بکند، باید فشار کافی در اگزوز وجود داشته باشد که باعث چرخش توربین ها شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که دور موتور به ٢٠ هزار تا ٣٠ هزار دور در دقیقه برسد. فاصله ای که طول می کشد تا دور موتور بالا برود و توربوشارژر فعال شود توربو لگ نام دارد.
زمانی که توربو شروع به چرخش می کند ناگهان قدرت زیادی تولید می شود و گاهی اوقات صدای تولید شده مانند صدای سوت موتور جت ها می باشد.
چه خودروهایی از توربوشارژر استفاده می کنند؟
در گذشته، توربوشارژرها برای تولید قدرت بیشتر در خودروهای اسپورت استفاده می شد. از زمانی که استاندارهای مربوط به آلودگی هوا و محیط زیست افزایش یافته است، بسیاری از خودروسازان از موتورهای کوچک به همراه توربوشارژر به جای موتورهای بزرگ استفاده می کنند.
توربوشارژر به یک موتور کوچک اجازه می دهد تا قدرتی که یک موتور بزرگ تولید می کند را تولید کند، اما زمانی که احتیاج به قدرت کمتری است، موتور کوچک مصرف کمتری دارد. به طور سنتی موتورهای دارای توربوشارژر به سوخت بالا اکتان بالا نیاز دارد، بنابراین بسیاری از موتورهای دارای سوپرشارژر که برای کاهش مصرف سوخت طراحی شده اند از تزریق مستقیم سوخت استفاده می کنند که در نتیجه به آنها اجازه می دهد تا از سوخت ارزان تر با اکتان ٨7 نیز استفاده کنند.
به یاد داشته باشید که مسافتی که خودروی شما با مقدار مشخصی از سوخت طی می کند در موتورهای دارای توربوشارژر بسیار متفاوت است. حتی ممکن است که موتور دارای توربوی کوچک به اندازه ی یک موتور بزرگ سوخت مصرف کند.
بیشتر موتورهای دیزلی از توربوشارژر استفاده می کنند. موتورهای دیزل دارای توربوشارژر در دور موتورهای پایین نیز به خوبی عمل می کنند. موتورهای دیزلی زمانی که با توربوشارژر ترکیب می شوند بهره بری سوخت نسبت به موتورهای بنزینی با توربوشارژر، بیشتر می شود.
توربوشارژر و سوپرشارژر
ساختار موتورهای سوپر شارژ مشابه توربو شارژ است با این تفاوت که در سوپر شارژها توربین وجود ندارد و کمپرسور قدرت خود را مستقیما (با استفاده از تسمه یا زنجیر) از موتور گرفته و هوای ورودی به سیلندر را فشرده می کند.
یکی از مزایای سوپرشارژرها این است که مسئله ی توربو لگ در آنها وجود ندارد، اما آنها نیاز به قدرت زیادی برای چرخش دارند. بنابراین همیشه نمی توانند قدرتی مانند توربوشارژر را تولید کنند.
سوپرشارژر معمولاً در خودروهای درگ استفاده می شود، که احتیاج به قدرت بسیار زیادی دارند.
ولوو توانسته است تا از ترکیب توربوشارژر و سوپرشارژر در موتور Drive-E خود استفاده کند.

ارسال نظر